Robert Bestro: Maroš Šefčovič by bol dobrý prezident

Z tohto človeka sála pokoj. Má nadhľad, milý úsmev a trpezlivo znáša príkoria kampane. V tom mu statočne sekunduje jeho manželka Helenka.

Bola by z nej ideálna prvá dáma a z neho skvelý prezident, za ktorého by sa nikto z nás nemusel hanbiť. Prezident, ktorému zdvihne telefón ktorýkoľvek svetový politik, na rozdiel od toho súčasného.

Takto vnímam Maroša Šefčoviča, verím, že budúceho prezidenta Slovenska. Mám s ním osobnú skúsenosť z obyčajného predvolebného stretnutia v Petržalke. A čuduj sa svete, v príjemnej atmosfére. Aj vtedy prišiel so svojou manželkou. Ostrý kontrast s aktuálnym prezidentom. Aj tu som si povzdychol, konečne by sme mali skvelý prezidentský pár. Bol tu však ešte ďalší moment. Atmosféra. Kandidát s empatiou a úprimným úsmevom, rozdávajúci pozdravy, milé slová. Tu panovala naozaj dobrá nálada, to, čo je na Slovensku teraz veľmi potrebné.

Veľmi veľa času trávim v Českej republike a môžem to porovnať. Nemyslím si, že tam majú menšie problémy, ale oveľa častejšie sa dokážu nad nich aj po ostrých politických výmenách povzniesť a vystreliť si z nich. Aj tento nadhľad vnímam na Marošovi Šefčovičovi. Toto by mohol do spoločnosti vniesť práve on, nie strnulý aktivista s kŕčovitým a hraným úsmevom.

Chcel by som v paláci vidieť prezidenta, ktorý dokáže odhadnúť, kedy spoločnosť potrebuje vyburcovať k nejakej činnosti a kedy naopak potrebuje ukľudniť. Chcel by som prezidenta, ktorý nebude očierňovať vlastnú krajinu pred mladými ľuďmi rôznymi hanobnými prídavnými menami. Chcel by som prezidenta, ktorý nebude kriminalizovať politiku a svojich politických oponentov, čoho sme teraz svedkami, chcel by som prezidenta, ktorý nebude vo svojom úrade posedávať na stole a točiť si výhražné videá, chcel by som prezidenta, ktorý bude mať v zahraničí rešpekt a na Slovensku bude prijímať predstaviteľov najvyšších mocností a nie kozu….

Do mládežníckej politiky som vstupoval, keď som mal 16 rokov. Mal som určité ideály, z ktorých niektoré vymazala prax, no iné ostali. Čo však s určitosťou odmietam, je táto napätá situácia v spoločnosti. V Marošovi Šefčovičovi mám nádej vidieť naozaj úspešnú osobu, ktorá to so Slovenskom nikdy, naozaj nikdy nevzdala. Úspešná osoba vstupujúca do politického boja na Slovensku, tak to sa dnes už naozaj často nevidí. Aký záujem o kreslo prezidenta môže mať človek, ktorý svoju krajinu reprezentuje už 28 rokov? Kto má úprimnejšiu snahu slúžiť svojej krajine a vidieť jej silné stránky a viesť ju zodpovedne? Kto chce svojej krajine dopriať lepšiu budúcnosť a nevidí v nej len Mordor a zlo?

Toto je Maroš Šefčovič. Človek, ktorý dokáže priniesť pokoj, nádej a prosperitu pre Slovensko, pre krajinu, v ktorej službách verne slúži dlhé roky. Nebojme sa.

Maroš Šefčovič bude prezident, na ktorého budeme hrdí.